D38999/20WH53SBL
Mfr.Part #
D38999/20WH53SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53SBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
53
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Published :
ECCN Code :
EAR99
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Shielded
Contact Type :
H
Type :
For Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
No
Voltage - Rated :
850V
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Bulk
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
53
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Orientation :
B
Flange
Datasheets
D38999/20WH53SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53SB-LC Overview
D38999/20WH53SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT