D38999/20WH53SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 53C 53#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
53
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
53
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WH53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53SB Overview
D38999/20WH53SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER