D38999/20WH53SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53SB
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Pbfree Code :
No
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
53
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
23-53
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
53
Filter Feature :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WH53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53SB Overview
D38999/20WH53SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER