D38999/20WH53SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
53
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
53
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20WH53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53SB Overview
D38999/20WH53SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER