D38999/20WH53SB
Mfr.Part #
D38999/20WH53SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
23-53
IEC Conformance :
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
H
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
B
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Contact Material :
COPPER ALLOY
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20WH53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded