D38999/20WH53SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
53
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
53
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WH53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53SB Overview
D38999/20WH53SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER