D38999/20WH53SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53SB
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
53
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
23-53
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
53
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WH53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53SB Overview
D38999/20WH53SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER