D38999/20WH53SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
53
Current Rating :
7.5A
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Published :
2006
Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mount :
Wall
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
53
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Gender :
FEMALE
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
23-53
Mounting Feature :
Flange
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53SA-LC Overview
D38999/20WH53SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT