D38999/20WH53SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
H
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
A
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
53
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
53
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20WH53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53SA Overview
D38999/20WH53SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER