D38999/20WH53SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
53
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
53
Orientation :
A
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WH53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53SA Overview
D38999/20WH53SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER