D38999/20WH53SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
53
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
H
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
53
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WH53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53SA Overview
D38999/20WH53SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER