D38999/20WH53SA
Mfr.Part #
D38999/20WH53SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Panel Mount
Termination :
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WH53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53SA Overview
D38999/20WH53SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER