D38999/20WH53SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53SA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
H
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
53
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
53
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
23-53
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WH53SA
Conesys D38999/20WH53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53SA Overview
D38999/20WH53SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER