D38999/20WH53PNLC
Mfr.Part #
D38999/20WH53PNLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
53
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WH53PNLC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH53PN-LC Overview
D38999/20WH53PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH53PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH53PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT