D38999/20WH53PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
53
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Published :
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
53
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
H
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WH53PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH53PN-LC Overview
D38999/20WH53PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH53PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH53PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT