D38999/20WH53PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53PN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Quantities :
53
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
53
Depth :
43.3mm
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Length :
32.77mm
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Number of Positions :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WH53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53PN Overview
D38999/20WH53PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER