D38999/20WH53PN
Mfr.Part #
D38999/20WH53PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Wall
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielded
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
32.77mm
IEC Conformance :
No
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
53
Color :
Panel Mount
Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Contact Quantities :
53
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Published :
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Number of Positions :
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
H
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Depth :
43.3mm
Contact Size :
20
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WH53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53PN Overview
D38999/20WH53PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER