D38999/20WH53PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 53C 53#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
53
Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Quantities :
53
Depth :
43.3mm
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Mount :
Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Length :
32.77mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WH53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53PN Overview
D38999/20WH53PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER