D38999/20WH53PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
Pin
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
20
Contact Quantities :
53
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Wall
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Length :
32.77mm
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
53
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Depth :
43.3mm
Radiation Hardening :
Contact Gender :
Male
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
Datasheets
D38999/20WH53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH53PN Overview
D38999/20WH53PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER