D38999/20WH53PE
Mfr.Part #
D38999/20WH53PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Pbfree Code :
Flange
Gender :
Male
Shielded
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
23-53
Published :
2001
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
yes
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Plating :
Cadmium
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
32.77mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Depth :
43.3mm
Bulk
Termination :
Crimp
Orientation :
E
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WH53PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH53PE Overview
D38999/20WH53PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER