D38999/20WH53PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Depth :
43.3mm
Number of Positions :
53
Published :
2001
Plating :
Cadmium
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
53
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
23-53
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Length :
32.77mm
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
E
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WH53PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH53PE Overview
D38999/20WH53PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER