D38999/20WH53PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53PE
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
53
Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
H
Published :
2001
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
Depth :
43.3mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Number of Positions :
53
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
23-53
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Length :
32.77mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WH53PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH53PE Overview
D38999/20WH53PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER