D38999/20WH53PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
53
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
H
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
53
Pbfree Code :
No
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WH53PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53PD Overview
D38999/20WH53PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER