D38999/20WH53PD
Mfr.Part #
D38999/20WH53PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
No
Orientation :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
53
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
53
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Shell Material :
Aluminum
H
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WH53PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded