D38999/20WH53PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
53
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
53
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20WH53PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53PD Overview
D38999/20WH53PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER