D38999/20WH53PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
53
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
53
Orientation :
D
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WH53PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53PD Overview
D38999/20WH53PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER