D38999/20WH53PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 53C 53#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Shell Size, MIL :
H
Total Number of Contacts :
53
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
53
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20WH53PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53PD Overview
D38999/20WH53PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER