D38999/20WH53PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Published :
2007
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
53
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
H
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
23-53
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
53
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH53PC-LC Overview
D38999/20WH53PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH53PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH53PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT