D38999/20WH53PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Pbfree Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
53
Orientation :
C
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
H
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
53
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WH53PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53PC Overview
D38999/20WH53PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER