D38999/20WH53PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
53
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
53
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WH53PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53PC Overview
D38999/20WH53PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER