D38999/20WH53PC
Mfr.Part #
D38999/20WH53PC
Description
8D 53C 53#20 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
53
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Factory Lead Time :
24 Weeks
53
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WH53PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53PC Overview
D38999/20WH53PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH53PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH53PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER