D38999/20WH53PBL
Mfr.Part #
D38999/20WH53PBL
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
No
JESD-609 Code :
e4
Published :
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Note :
Contacts Not Included
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Total Number of Contacts :
53
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
53
Voltage - Rated :
850V
IEC Conformance :
No
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Orientation :
B
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WH53PBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53PB-LC Overview
D38999/20WH53PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT