D38999/20WH53PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH53PB
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
H
Empty Shell :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
B
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Voltage - Rated :
850V
Filter Feature :
Published :
2006
Contact Style :
Pin
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Mount :
Wall
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Length :
32.77mm
Shell Size - Insert :
23-53
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
53
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
53
Contact Gender :
Male
Radiation Hardening :
Depth :
43.3mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Datasheets
D38999/20WH53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53PB Overview
D38999/20WH53PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER