D38999/20WH53PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Wall
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Depth :
43.3mm
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Voltage - Rated :
850V
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Length :
32.77mm
Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Gender :
Male
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2006
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
53
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
53
Datasheets
D38999/20WH53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53PB Overview
D38999/20WH53PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER