D38999/20WH53PB
Mfr.Part #
D38999/20WH53PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53PB
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Factory Lead Time :
16 Weeks
No
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Voltage - Rated :
850V
Mixed Contacts :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Threaded
Length :
32.77mm
Contact Style :
Pin
Contact Gender :
Male
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
23-53
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
MIL Conformance :
yes
Depth :
43.3mm
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WH53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53PB Overview
D38999/20WH53PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER