D38999/20WH53PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
23-53
Termination :
Crimp
Length :
32.77mm
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
53
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Pin
Voltage - Rated :
850V
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
53
Depth :
43.3mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Contact Gender :
Male
Published :
2006
Datasheets
D38999/20WH53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded