D38999/20WH53PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Contact Style :
Pin
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
53
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
53
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
23-53
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2006
Length :
32.77mm
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Wall
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Orientation :
B
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
43.3mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Voltage - Rated :
850V
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20WH53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53PB Overview
D38999/20WH53PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER