D38999/20WH53PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Stock
55
In Stock :
55
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
23-53
Number of Positions :
53
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
53
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Mount :
Wall
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Radiation Hardening :
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum
Published :
2006
Datasheets
D38999/20WH53PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53PA-LC Overview
D38999/20WH53PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT