D38999/20WH53PA
Mfr.Part #
D38999/20WH53PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Length :
32.77mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Crimp
Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Published :
2006
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Quantities :
H
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Style :
Pin
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Pbfree Code :
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
43.3mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WH53PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53PA Overview
D38999/20WH53PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER