D38999/20WH53JD
Mfr.Part #
D38999/20WH53JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53JD
Manufacturer :
Corsair
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Feature :
Self Locking
Option :
GENERAL PURPOSE
No
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Military
Orientation :
D
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WH53JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH53JD Overview
D38999/20WH53JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH53JD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH53JD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER