D38999/20WH53JC
Mfr.Part #
D38999/20WH53JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53JC
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Corsair
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
53
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
C
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WH53JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH53JC Overview
D38999/20WH53JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53JC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER