D38999/20WH53JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53JB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
B
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
53
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WH53JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53JB Overview
D38999/20WH53JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53JB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER