D38999/20WH53JA-LC
Mfr.Part #
D38999/20WH53JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
94
In Stock :
94
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Published :
2011
Number of Pins :
53
Contact Shape :
Circular
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
23-53
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53JA-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 53 pins.
D38999/20WH53JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53JA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT