D38999/20WH53JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH53JA
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
23-53
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Published :
2011
Number of Positions :
53
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
53
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WH53JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53JA Overview
D38999/20WH53JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53JA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER