D38999/20WH53JA
Mfr.Part #
D38999/20WH53JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
H
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Color :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
53
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
23-53
Published :
2011
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WH53JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53JA Overview
D38999/20WH53JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53JA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER