D38999/20WH53HD
Mfr.Part #
D38999/20WH53HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
53
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
No
Orientation :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Feature :
Self Locking
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Military
Total Number of Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WH53HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded