D38999/20WH53HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2001
Total Number of Contacts :
53
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
53
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
Number of Pins :
20
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
23-53
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WH53HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH53HB Overview
D38999/20WH53HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53HB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER