D38999/20WH53HA
Mfr.Part #
D38999/20WH53HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
122
In Stock :
122
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
No
Contact Finish - Mating :
Shielded
Termination :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2001
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
53
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
23-53
Pbfree Code :
Number of Positions :
53
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
yes
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
20
Datasheets
D38999/20WH53HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH53HA Overview
D38999/20WH53HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER