D38999/20WH53BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Depth :
43.3mm
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Radiation Hardening :
No
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
Copper
Length :
32.77mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
53
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
53
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WH53BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BN Overview
D38999/20WH53BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT