D38999/20WH53BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH53BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
53
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Depth :
43.3mm
Contact Material :
Copper
Shell Size, MIL :
H
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
53
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Length :
32.77mm
Published :
Pbfree Code :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WH53BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH53BN Overview
D38999/20WH53BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH53BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH53BN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT